Loading
A+ A A-
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
Prev Next

KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË SHAH - Gjysmëfinalja

1. ORGANIZATOR Federata e Shahut e Kosovës  2. VENDI Kampionati do të mbahet në Prishtinë në Sallën e shahut në Pallatin e Rinisë.  3. ORARI Dita Data Ora Xhiro E premte 29.08.2014 17.00 I E shtune 30.08.2014 10.00 II E shtune 30.08.2014 16.00 III E diele 31.08.2014 10.00 IV E diele 31.08.2014 16.00 V E shtune 06.09.2014 10.00 VI E shtune 06.09.2014 16.00 VII    4. SISTEMI I GARAVE DHE TEMPO E LOJËS Kampionati do të luhet në 7 xhiro me sistemin zviceran në harmoni me rregulloret e ECU për turne individuale dhe bazuar në rregullat e Lojës së FIDE. Tempo e lojës do të jetë 90 min deri në fund të lojës dhe 30 sec shtesë për çdolëvizje duke filluar nga e para.  5. PJESËMARRJA Kampionati individual i Kosovës është i hapur.Të drejtë pjesëmarrjeje kanë të gjithë shtetasit e Republikës së Kosovës.  6. KUALIFIKIMI 10...

26-08-2014 Hits:119

OLIMPIADA E SHAHUT 2014

XHIRO VII   Cuba (CUB) Elo -   Azerbaijan (AZE) Elo 1½:2½ Dominguez Perez, Leinier 2760 - Mamedyarov, Shakhriyar 2743 1 - 0 Bruzon Batista, Lazaro 2664 - Radjabov, Teimour 2724 0 - 1 Quesada Perez, Yuniesky 2649 - Mamedov, Rauf 2659 ½ - ½ Ortiz Suarez, Isan Reynaldo 2603 - Guseinov, Gadir 2613 0 - 1   Czech Republic (CZE) Elo -   Russia (RUS) Elo 3 : 1 Navara, David 2716 - Grischuk, Alexander 2795 1 - 0 Laznicka, Viktor 2676 - Svidler, Peter 2751 1 - 0 Hracek, Zbynek 2634 - Karjakin, Sergey 2786 ½ - ½ Babula, Vlastimil 2549 - Nepomniachtchi, Ian 2714 ½ - ½   Norway (NOR) Elo -   Germany (GER) Elo 1½:2½ Carlsen, Magnus 2877 - Naiditsch, Arkadij 2709 0 - 1 Agdestein, Simen 2630 - Fridman, Daniel 2639 ½ - ½ Hammer, Jon Ludvig 2628 - Nisipeanu, Liviu-Dieter 2689 ½ - ½ Lie, Kjetil A. 2528 - Baramidze, David 2612 ½ - ½   Serbia (SRB) Elo -   China (CHN) Elo ½ :3½ Perunovic, Milos 2602 - Ding, Liren 2742 0 - 1 Markus, Robert 2602 - Yu, Yangyi 2668 0 - 1 Sedlak, Nikola 2554 - Ni, Hua 2666 ½ - ½ Indjic, Aleksandar 2539 - Wei, Yi 2638 0 - 1   Bulgaria (BUL) Elo -   Netherlands (NED) Elo 3 : 1 Topalov, Veselin 2772 - Giri, Anish 2745 ½ - ½ Cheparinov, Ivan 2681 - L'Ami, Erwin 2631 ½ - ½ Iotov, Valentin 2553 - Tiviakov, Sergei 2664 1 -...

03-08-2014 Hits:91

Turneu Ndërkombëtar i Shahut ``Prishtina 2014``

T A B E L A Ve Emri ELO Pkt. BUH 1 Albert Bokros 2461 7½ 36 2 Petar Genov 2460 6 33½ 3 Bernd Kohlweyer 2431 6 32½ 4 Nebojsa Nikcevic 2428 5½ 39 5 Milan Drasko 2457 5½ 37 6 Llambi Pasku 2268 5½ 37 7 Zvonko Stanojoski 2327 5½ 36½ 8 Oskar von Bahr 2335 5½ 36 9 Bogdan Podlesnik 2382 5½ 35½ 10 Nderim Saraçi 2105 5½ 34½ 11 Bedri Sadiku 2267 5½ 30 12 Toni Kiroski 2327 5 37½ 13 Naim Sahitaj 2252 5 37 14 Lorenc Rama 2323 5 36½ 15 Sulejman Kollari 2033 5 33½ 16 Oltian Vata 2063 5 31½ 17 Osman Saraçi 0 4½ 33½ 18 Rozana Gjergji 1943 4½ 29½ 19 Ramadan Ajvazi 2163 4½ 27½ 20 Përparim Makolli 2233 4 34 21 Timoleo Miço 1738 4 32½ 22 Liman Saraçi 0 4 28 23 Gani Hamiti 2117 4 27½ 24 Remzi Osmani 2168 4 27 25 Kasem Vebic 2218 3½ 30 26 Imer Prokshaj 1993 3½ 23½ 27 Vahedin Haxhimehm. 0 3 31½ 28 Enver Berisha 2163 3 26½ 29 Fatmir Qorri 0 2 30 30 Arif Osmani 1869 1 27½ XHIRO IX Ta. Emri Elo Pkt. Rez. Pkt. Emri Elo 1 Albert Bokros 2461 6½ + - -  5½ Nderim Saraçi 2105 2 Petar Genov 2460 5  1 - 0 5½ Nebojsa Nikcevic 2428 3 Bogdan Podlesnik 2382 5 ½ - ½  5 Milan Drasko 2457 4 Toni Kiroski 2327 5 0 - 1  5 Bernd Kohlweyer 2431 5 Oskar von Bahr 2335 5  ½ - ½ 5 Zvonko Stanojoski 2423 6 Llambi Pasku 2268 4½  1 - 0 5 Lorenc Rama 2323 7 Ramadan Ajvazi 2163 4½ 0 - 1  4½ Bedri Sadiku 2267 8 Naim Sahitaj 2252 4 1 - 0  4 Timoleo Miço 1738 9 Oltian Vata 2063 4  1 - 0 4 Përparim Makolli 2233 10 Sulejman Kollari 2033 4 1 - 0  4 Liman Saraçi 0 11 Kasem Vebic 2218 3½  0 - 1 3½ Rozana Gjergji 1943 12 Osman Saraçi 0 3½ 1 - 0  3 Vahedin Haxhimehm. 0 13 Enver Berisha 2163 3 0 - 1  3 Remzi Osmani 2168 14 Gani Hamiti 2117 3 1 - 0  2 Fatmir Qorri 0 15 Imer Prokshaj 1993 2½ 1 - 0  1 Arif...

07-06-2014 Hits:1766

Liga e Parë e Kosovës 2014

Xhiro I   Feronikeli   2½ -3½   Lesna   Fatmir Rruku   1 - 0   Ibrahim Alishani   Hysni Sejdiu   ½ - ½   Enver Berisha   Kujtim Miftari   0 - 1   Behar Zejnullahu   Hetem Istogu   1 - 0   Shemsi Sherifi   Hisen Shala   0 - 1   Blerim Gashi   Ismet Topalli   0 - 1   Besnik Aliu     Hyzri Talla   5 - 1   Shqiponja   Ardian Jashari   1 - 0   Behxhet Shala   Brahim Morina   1 - 0   Mujë Ferati   Agim Shemshiu   1 - 0   Remzi Osmani   Astrit Zymberi   0 - 1   Bekim Zabërgja   Ajet Mahmuti   1 - 0   Faton Hyseni   Idriz Ibrahimi   1 - 0   Jeton Hyseni     Istogu   2½ -3½   Expiku   Bogdan Podlesnik   ½ - ½   Avni Ermeni   Bedri Sadiku   0 - 1   Murtez Hondozi   Abedin Idrizaj   0 - 1   Afrim Fejzullahu   Arben Avdiu   0 - 1   Përparim Makolli   Naim Sahitaj   1 - 0   Armend Budima   Sami Salihu   1 - 0   Valmor Bardhi     Theranda   5 - 1   Minatori   Bashkim Bahtijari   0 - 1   Jashar Klisurica   Ilirjan Jupa   1 - 0   Ali Hasani   Osman Koka   1 - 0   Driton Hajra   Arsim Gjurgjealo   1 - 0   Sefedin...

17-05-2014 Hits:434

Vugar Gashimov Memorial 2014

Grupi A - Xhiro V – Rezultatet Emri Emri Rez. Carlsen, Magnus Radjabov, Teimour 0-1 Mamedyarov, Shakhriyar Caruana, Fabiano 1-0 Nakamura, Hikaru Karjakin, Sergey ½-½ Grupi B - Xhiro V – Rezultatet Emri Emri Rez. Bacrot, Etienne Mamedov, Rauf 1-0 Guseinov, Gadir Abasov, Nijat 1-0 Motylev, Alexander Durarbayli, Vasif ½-½ Wang, Hao Wojtaszek, Radoslaw ½-½ Safarli, Eltaj Eljanov, Pavel 0-1  Xhiro VI Live – 26.04.2014 ora 12.00 Emri Emri Rez. Mamedyarov, Shakhriyar Carlsen, Magnus   Radjabov, Teimour Karjakin, Sergey   Caruana, Fabiano Nakamura, Hikaru     Emri Emri Rez. Eljanov, Pavel Wang, Hao   Wojtaszek, Radoslaw Bacrot, Etienne   Motylev, Alexander Safarli, Eltaj   Mamedov, Rauf Guseinov, Gadir   Durarbayli, Vasif Abasov, Nijat     T A B E L A - Gr. A Ve Emri Rtg 1 2 3 4 5 6  Pkt  1. Radjabov, Teimour 2713 * ½ ½ ½ 1 ½ 3 2. Caruana, Fabiano 2783 ½ * ½ ½ 1 0 2½ 3. Karjakin, Sergey 2772 ½ ½ * ½ ½ ½ 2½ 4. Nakamura, Hikaru 2772 ½ ½ ½ * 0 1 2½ 5. Carlsen, Magnus 2881 0 0 ½ 1 * 1 2½ 6. Mamedyarov, Shakhriyar 2760 ½ 1 ½ 0 0 * 2 T A B E L A - Gr. B 1. Bacrot, Etienne 2722 * . . 1 . ½ ½ 1 1 . 4 2. Eljanov, Pavel 2732 . * 1 . ½ . . ½ ½ 1 3½ 3. Wojtaszek, Radoslaw 2716 . 0 * . 1 ½ . . ½ 1 3 4. Guseinov, Gadir 2621 0 . . * . ½ 1 . 1 ½ 3 5. Motylev, Alexander 2685 . ½ 0 . * . ½ 1 ½ . 2½ 6. Wang, Hao 2734 ½ . ½ ½ . * ½ 0 . . 2 7. Abasov, Nijat 2516 ½ . . 0 ½ ½ * . . ½ 2 8. Mamedov, Rauf 2660 0 ½ . . 0 1 . * . ½ 2 9. Durarbayli, Vasif 2584 0 ½ ½ 0 ½ . . . * . 1½ 10. Safarli, Eltaj 2656 . 0 0 ½ . . ½ ½ . * 1½  

23-04-2014 Hits:206

Liga e dytë e Kosovës

Çerekfinalja FERIZAJI LLAMKOSI 3½-2½ ZEQË HASAJ VITIA 4½-1½ DRENASI LEPENCI 2½-3½ KOSOVA ZHUPA 1½-4½ Gjysmëfinalja FERIZAJI ZEQË HASAJ 2½-3½ Qemajl Qorrolli Xhemajl Pangjaj ½-½ Bekim Sejdiu Burim Dushi ½-½ Fehim Qorrolli Musa Ahmeti ½-½ Halim Halimi Islam Mazrekaj 0-1 Hysen Vrella Albert Zenuni 0-1 Jahjush Sahiti Hysen Zenuni 1-0   LEPENCI ZHUPA 4 - 2 Ekrem Dogani Bajram Rama 1-0 Haziz Koxha Eldit Saiti 0-1 Sejfullah Shehu Ramiz Demiri 1-0 Esat Zharku Mirsad Veliji ½-½ Fisnik Lika Ramadan Kalajxhini ½-½ Faik Qajani Shemsit Kalajxhini 1-0 Finalja 26.04.2014 ora 11.00 LEPENCI ZEQË HASAJ  

22-04-2014 Hits:257

Liga e Rusisë – Malachite kampion

Xhiro VII   SHSM-Moscow Elo -   St. Petersburg Elo 3 : 3 Nepomniachtchi, Ian 2732 - Svidler, Peter 2756 ½ - ½ Morozevich, Alexander 2722 - Vitiugov, Nikita 2747 ½ - ½ Dubov, Daniil 2619 - Movsesian, Sergei 2670 ½ - ½ Grachev, Boris 2659 - Matlakov, Maxim 2690 ½ - ½ Najer, Evgeniy 2655 - Khairullin, Ildar 2650 ½ - ½ Popov, Ivan 2651 - Shimanov, Aleksandr 2637 ½ - ½ Polytechnic Elo -   Malachite Elo 1½:4½ Smirnov, Pavel 2624 - Karjakin, Sergey 2772 ½ - ½ Shomoev, Anton 2587 - Grischuk, Alexander 2777 0 - 1 Kokarev, Dmitry 2621 - Leko, Peter 2730 ½ - ½ Maletin, Pavel 2582 - Shirov, Alexei 2702 0 - 1 Vokarev, Sergey 2468 - Malakhov, Vladimir 2701 ½ - ½ Pogromsky, Mikhail 2418 - Motylev, Alexander 2685 0 - 1   Atom Elo - Universitet Belorechensk Elo 2 : 4 Grishchenko, Sergey 2436 - Jobava, Baadur 2706 1 - 0 Baghdasaryan, Vahe 2359 - Alekseev, Evgeny 2678 0 - 1 Simonian, Tigran 2427 - Kobalia, Mikhail 2633 0 - 1 Shahinyan, David 2362 - Landa, Konstantin 2608 ½ - ½ Pogosian, Georgy 2241 - Tregubov, Pavel V. 2620 ½ - ½ Parfenov, Viktor N. 2194 - Aleksandrov, Aleksej 2539 0 - 1   Lada Kazan Elo -   Ugra Elo 2 : 4 Kamsky, Gata 2714 - Jakovenko, Dmitry 2726 0 - 1 Dreev, Aleksey 2670 - Tomashevsky, Evgeny 2697 ½ - ½ Artemiev, Vladislav 2636 - Inarkiev, Ernesto 2691 ½ - ½ Volokitin, Andrei 2647 - Khismatullin, Denis 2681 ½...

17-04-2014 Hits:223

Karposh Open 2014

Ibrahim Alishani 1 IM BOK Benjamin 2575 z 0 2   JEAN Ludovic 1786 b 1 3 IM KARAVADE Eesha 2408 z 0 4   PECZELY Gyorgy Dr. 1832 b 1 5 FM TESIK Csaba 2344 z 0 6   JAKOVLJEVIC Dejan 1948 b 1 7 IM ARSOVIC Goran 2434 z 1 8 FM BASSO Pier Luigi 2304 b 1 9 GM IVANISEVIC Ivan 2633 z 0 Nderim Saraçi 1 GM PARLIGRAS Mircea-Emilian 2572 z 0 2   NIKOLOVSKI Martin 1761 b 1 3 FM WESTERBERG Jonathan 2402 z 1 4 FM POSEDARU Bogdan 2381 b 0 5 IM PIASETSKI Leon 2293 z 0 6   VUKELIC Zvonimir 1875 b 1 7   RADOVANOVIC Nikola 2308 b ½ 8 IM DONCEVIC Dario 2304 z 0 9   FORSA Elise 1830 b 1 Përparim Makolli 1 GM BERKES Ferenc 2687 b ½ 2 GM NEVEDNICHY Vladislav 2591 z 0 3   INJAC Teodora 1871 b ½ 4   BECKING Franz Josef 1943 z 1 5   LAZOV Toni 1965 b 1 6 IM MAIER Christian 2376 z 1 7 IM DASTAN Muhammed Batuhan 2416 b 0 8 FM RADOVANOVIC Jovica 2372 z 0 9   AYDIN Kaan Ayhan 1795 b 0 Adem Asani 1 GM BERESCU Alin-Mile 2459 z 0 2   KOVACHEVSKI Georgi 0 b 1 3 WGM NIKOLOVA Adriana 2341 z ½ 4 WGM YILDIZ Betul Cemre 2337 b 0 5 IM DONCEVIC Dario 2304 b 0 6   MANOVA Ivana 1589 z 1 7 FM THIEL Kuno 2168 b 0 8   KARATRAJKOV Nikola 1766 z 1 9 FM KACAKOVSKI Dimitar 2143 b 0 Sulejman Kollari 1 GM GOLOD Vitali 2573 b 0 2   CAN Isik 1762 z 0 3   GABEROV Toshe 1731 b 1 4   AJRULA Adnan 1872 z 1 5 IM DIMITROV Radoslav 2459 b 0 6   TAIRI Krenar 1886 z ½ 7   ANGJELOVSKI Daniel 1913 b ½ 8   NIKOLOVSKA Dragana 1880 z ½ 9   INJAC...

29-03-2014 Hits:349

Kupa ekipore e Kosovës 2014

Xhiro I Kosova   Expiku 0 6 Trepça   Drenasi 5 1 Zhupa   Theranda 2 4 Lesna   Kaçaniku 3 3   Istogu   Zeqë Hasaj 4.5 1.5 Shqiponja   Feronikeli 4 2 Vitia   Hyzri Talla 1.5 4.5     Minatori       Xhiro II Minatori   Istogu 0 6 Hyzri Talla   Shqiponja 4.5 1.5 Lesna   Theranda 3 3 Drenasi     6 0k.   Expiku   Trepça 2 4 Zhupa   Kaçaniku 4.5 1.5 Zeqë Hasaj   Kosova 3.5 2.5 Feronikeli   Vitia 2.5 3.5   Xhiro III Trepça   Theranda 3.5 2.5 Vitia   Expiku 1 5 Zeqë Hasaj   Lesna 1 5 Kaçaniku   Kosova 4 2   Istogu   Hyzri Talla 1.5 4.5 Shqiponja   Drenasi 5 1 Zhupa   Minatori 2 4     Feronikeli       Xhiro IV Hyzri Talla   Trepça 4 2 Expiku   Shqiponja 5.5 0.5 Lesna   Istogu 1 5 Minatori   Kaçaniku 3 3   Drenasi   Zhupa 1.5 4.5 Theranda   Vitia 3.5 2.5 Feronikeli   Zeqë Hasaj 2.5 3.5 Kosova            Xhiro V Expiku   Hyzri Talla 3 3 Istogu   Trepça 3.5 2.5 Theranda   Minatori 2.5 3.5 Shqiponja   Lesna 1.5 4.5     Zhupa   Feronikeli 3 3 Kosova   Drenasi 6 0k Zeqë Hasaj   Kaçaniku 0 0 Vitia             T A B E L A Ve. Klubi PE PT 1 Hyzri Talla 9 20.5 2 Istogu 8 20.5 3 Expiku 7 21.5 4 Minatori 7 16.5 5 Trepça 6 17 6 Lesna 6 16.5 7 Theranda 5 15.5 8 Zhupa 5 16 9 Kosova 4 16.5 10 Vitia 4 14.5 11 Shqiponja 4 12.5 12 Kaçaniku 4 11.5 13 Zeqë Hasaj 4 9.5 14 Feronikeli 3 16 15 Drenasi 2 9.5  

06-03-2014 Hits:816

Kupa e Kosovës 2014 - kualifikimet

28.02.2014 ora 17.30 MINATORI PRISHTINA LLAMKOSI DRENASI 01.02.2014 ora 11.00 FERONIKELI URA E GURIT RAHOVECI KAÇANIKU ZHUPA MALASI ZEQË HASAJ DARDANA 01.02.2014 ora 16.00 SHQIPONJA FUSHË KOSOVA KOSOVA JAKOVA FERIZAJI PEJA VITIA SARA    

27-02-2014 Hits:566

Zurich Chess Challenge 2014

Xhiro V – Rezultatet Ta Emri Rez. Emri 1 Caruana, Fabiano 1-0 - Aronian, Levon 2 Anand, Viswanathan ½-½ - Carlsen, Magnus 3 Nakamura, Hikaru ½-½ - Gelfand, Boris T A B E L A Ve Emri Rtg 1 2 3 4 5 6  Pkt  1 Carlsen, Magnus 2872 * ½ 1 ½ 1 1 4 2 Aronian, Levon 2812 ½ * 0 1 1 ½ 3 3 Caruana, Fabiano 2782 0 1 * ½ ½ ½ 2½ 4 Anand, Viswanathan 2773 ½ 0 ½ * 0 1 2 5 Nakamura, Hikaru 2789 0 0 ½ 1 * ½ 2 6 Gelfand, Boris 2777 0 ½ ½ 0 ½ * 1½      

31-01-2014 Hits:277

Tata Steel 2014

Grupi A Xhiro XI rezultatet Nakamura, H. - Giri, A. ½-½ Naiditsch, A. - Rapport, R. 1-0 So, W. - Caruana, F. ½-½ Gelfand, B. - Harikrishna, P. 1-0 Aronian, L. - Van Wely, L. 0-1 Karjakin, S. - Dominguez, L. ½-½     T A B E L A    Emri Pkt. ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1 Aronian, L. 8.0 2812   ½ 1 1 1 1 ½ 0 1 ½ ½ 1 2 Giri, A. 6.5 2734 ½   ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 3 Karjakin, S. 6.5 2759 0 ½   0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 4 Caruana, F. 6.0 2782 0 ½ 1   0 ½ ½ 1 ½ 1 1 0 5 Dominguez, L. 6.0 2754 0 ½ ½ 1   1 0 ½ ½ ½ 1 ½ 6 So, W. 6.0 2719 0 ½ ½ ½ 0   ½ 1 ½ 1 1 ½ 7 Harikrishna, P. 5.5 2706 ½ 0 ½ ½ 1 ½   ½ 1 0 0 1 8 Van Wely, L. 5.0 2672 1 ½ 0 0 ½ 0 ½   1 0 ½ 1 9 Nakamura, H. 5.0 2789 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 0   ½ 1 1 10 Gelfand, B. 4.5 2777 ½ ½ 0 0 ½ 0 1 1 ½   0 ½ 11 Rapport, R. 3.5 2691 ½ ½ 0 0 0 0 1 ½ 0 1   0 12 Naiditsch, A. 3.5 2718 0 0 0 1 ½ ½ 0 0 0 ½ 1     Grupi B Xhiro XIII rezultatet Yu, Y. - Zhao, X. 1-0 Brunello, S. - Saric, I. ½-½ Bok, B. - Muzychuk, A. ½-½ Timman, J. - Wojtaszek, R. ½-½ Reinderman, D. - Van Delft, M. 1-0 Troff, K. - Jobava, B. ½-½ Duda, J. - Goudriaan, E. 1-0   T A B E L A    Emri Pkt. ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1 Saric, I. 10.0 2637   ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 ½ 1 2 Timman, J. 8.5 2607 ½   ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 3 Jobava, B. 8.5 2710 ½ ½   ½ 0 1 1 ½ 1 0 ½ 1 1 1 4 Muzychuk, A. 8.0 2566 ½ ½ ½   ½ ½ 0 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 5 Reinderman,...

15-01-2014 Hits:292

Kampionati Botërorë Individual për grupmosha të reja

Njëri nga shahistët më të dalluar të gjeneratës së re, Nderim Saraçi, 17 vjeçar, kampion aktual i Kosovës për të rritur  nga  17-29  dhjetor 2013  ishte pjesëmarrës në Kampionatin botëror të shahut për grup moshën deri në 18 vjeç që është mbajtur  në  Al Ain të Emirateve të Bashkuara Arabe.  Nderim Saraçi, përfaqësuesi i vetëm i Kosovës në këtë botëror  pati paraqitje të shkëlqyera. Në mesin e 126 shahistëve nga 11 ndeshje tuboi 6 pikë duke shënuar 5 fitore dhe dy barazime dhe u rradhit në vendin e 36 të tabelës së klasifikimit me një rejting ndërkombëtar prej 2090 pikëve. Krahas kësaj...

20-12-2013 Hits:739

Kupa e Republikës së Kosovës 2013

Finalja Ta. HYZRI TALLA - ISTOGU ½ - 3½ 1 Ardian Jashari - Abedin Idrizaj ½ - ½ 2 Mentor Bislimi - Bedri Sadiku 0 – 1 3 Sabri Halili - Naim Sahitaj 0 – 1 4 Brahim Morina - Xhevat Suhogerlla 0 – 1   Gjysmëfinalja Ta. TREPÇA - ISTOGU 1 - 3 1 Nderim Saraçi - Naim Sahitaj 1 – 0 2 Vahedin Haxhimehmeti - Bedri Sadiku 0 – 1 3 Osman Saraçi - Abedin Idrizaj 0 – 1 4 Liman Saraçi - Xhevat Suhogerlla 0 – 1 Ta. HYZRI TALLA - SHPETA 3 - 1 1 Ardian Jashari - Ibrahim Haxholli 1 – 0 2 Mentor Bislimi - Avni Krasniqi 1 – 0 3 Burhan Misini - Mentor Zeneli 0 – 1 4 Besnik Berisha - Zekirja Llapashtica 1 – 0   Çerekfinalja Ta. ISTOGU - MINATORI 4 - 0 1 Naim Sahitaj - Jashar Klisurica 1 - 0 2 Abedin Idrizaj - Driton Hajra 1 - 0 3 Bedri Sadiku - Ali Hasani 1 - 0 4 Xhevat Suhogerlla - Murat Hoxha 1 - 0 Ta. ZHUPA - TREPÇA 1 - 3 1 Mehmedalija Mujovi - Nderim Saraçi 0 - 1 2 Ramiz Demiri - Osman Saraçi 0 - 1 3 Eldit Saiti - Vahedin Haxhimehmeti 0 - 1 4 Bajram Rama - Liman Saraçi 1 - 0 Ta. SHPETA - SHQIPONJA 2½ - 1½ 1 Ibrahim Haxholli - Muje Ferati 0...

01-12-2013 Hits:745

TURNEU I TETË TRADICIONAL “KUPA E HYZRI TALLËS”

ORGANIZATOR : KSH.HYZRI TALLA NËN PATRONATIN E MKRS SPONSOR GJENERAL : NLB Prishtina   VENDI : PODUJEVË, Hotel BESIANA   DATA DHE ORA : 30.11.2013 (e shtune),ora 10.30   SISTEMI I GARAVE : Sistemi zvicerran, 9 xhiro – 15 min.sipas rregullave të                                   FIDE për shahun rapid.   AFATI I PARAQITJES : ORA 10.30.   SHPËRBLIMET : Vendi I 120 € Kupa,diplomë Vendi II 100 € Diplomë Vendi III 80 € Diplomë Vendi IV 70 € Diplomë Vendi V 50 € Diplomë Rtg < 1700 20 €   Rtg < 1600 20 €     POSEDIMI I GARNITURAVE TË SHAHUT ËSHTË OBLIGATIVE

27-11-2013 Hits:930

Kampionati Vetjak i Kosovës 2013

Finalja Ta. Emri mbiemri Emri mbiemri Rez. 1 Nderim Saraçi Ardian Jashari 1 : 0  1  Ardian Jashari Nderim Saraçi 0 : 1   Gjysmëfinalja  Ta. Emri mbiemri Emri mbiemri Rez.   1 Nderim Saraçi Përparim Makolli 1 : 0   2 Ardian Jashari Enver Berisha 1 : 0   Ta. Emri mbiemri Emri mbiemri Rez. Rap.. Blic. 1 Përparim Makolli Nderim Saraçi 1/2     2 Enver Berisha Ardian Jashari 1 : 0 1 : 1 2 : 4   Çerekfinalja Ta. Emri mbiemri Emri mbiemri Rez. 1 Përparim Makolli Driton Hajra 1 : 0 2 Enver Berisha Fatmir Qorri 1 : 0 3 Ardian Jashari Avni Krasniqi 1 : 0 4 Nderim Saraçi Ferit Zhdrella 1 : 0 Ta. Emri mbiemri Emri mbiemri Rez. 1 Driton Hajra Përparim Makolli 0 : 1 2 Fatmir Qorri Enver Berisha 1/2 3 Avni Krasniqi Ardian Jashari 0 : 1 4 Ferit Zhdrella Nderim Saraçi 0 : 1   1/8 e finales Ta. Emri mbiemri Emri mbiemri Rez.   1 Përparim Makolli Rushit Zejnullahu 1 : 0   2 Enver Berisha Fikri Xheladini 1 : 0   3 Osman Saraçi Avni Krasniqi 0 : 1   4 Jashar Klisurica Ferit Zhdrella 0 : 1   5 Ardian Jashari Kushtrim Krasniqi 1 : 0   6 Nderim Saraçi Ali Hasani 1 : 0   7 Fatmir Qorri Hysen Hyseni 1 : 0   8 Driton Hajra Fehim...

23-11-2013 Hits:783

FWCM 2013

L. Data Ora Emri   Emri REZ. 1 09.11.2013 10.30 Magnus Carlsen - Vishy Anand ½ - ½ 2 10.11.2013 10.30 Vishy Anand - Magnus Carlsen ½ - ½ 3 12.11.2013 10.30 Magnus Carlsen - Vishy Anand ½ - ½ 4 13.11.2013 10.30 Vishy Anand - Magnus Carlsen ½ - ½ 5 15.11.2013 10.30 Magnus Carlsen - Vishy Anand 1 - 0 6 16.11.2013 10.30 Vishy Anand - Magnus Carlsen 0 - 1 7 18.11.2013 10.30 Vishy Anand - Magnus Carlsen  ½ - ½ 8 19.11.2013 10.30 Magnus Carlsen - Vishy Anand ½ - ½ 9 21.11.2013 10.30 Vishy Anand - Magnus Carlsen  0 - 1 10 22.11.2013 10.30 Magnus Carlsen - Vishy Anand  ½ - ½                                

09-11-2013 Hits:518

Kupa Evropiane e Klubeve 2013

Ndeshjet Live :Xhiro VII – 26.10.2013   Minsk Elo 1½:4½   G-Team Novy Bor Elo Zhigalko, Andrey 2615 ½ - ½ Navara, David 2703 Kovalev, Vladislav 2563 ½ - ½ Wojtaszek, Radoslaw 2698 Stupak, Kirill 2487 0 - 1 Laznicka, Viktor 2666 Teterev, Vitaly 2506 0 - 1 Sasikiran, Krishnan 2662 Meribanov, Vitaly 2404 0 - 1 Hracek, Zbynek 2636 Kocheev, Aleksandr 2388 ½ - ½ Bartel, Mateusz 2638   SOCAR Elo 3 : 3   Saint-Petersburg Elo Caruana, Fabiano 2779 ½ - ½ Svidler, Peter 2740 Topalov, Veselin 2771 ½ - ½ Dominguez Perez, Leinier 2753 Kamsky, Gata 2725 ½ - ½ Vitiugov, Nikita 2729 Mamedyarov, Shakhriyar 2759 ½ - ½ Movsesian, Sergei 2696 Wang, Hao 2733 ½ - ½ Matlakov, Maxim 2682 Giri, Anish 2749 ½ - ½ Efimenko, Zahar 2661   PGMB-Rostov Elo 2 : 4   Malachite Elo Jobava, Baadur 2694 0 - 1 Grischuk, Alexander 2786 Cheparinov, Ivan 2672 0 - 1 Karjakin, Sergey 2762 Zhigalko, Sergei 2683 ½ - ½ Shirov, Alexei 2685 Smirnov, Pavel 2641 ½ - ½ Malakhov, Vladimir 2711 Azarov, Sergei 2623 ½ - ½ Riazantsev, Alexander 2697 Sjugirov, Sanan 2635 ½ - ½ Motylev, Alexander 2676   Besiktas JK Elo 1 : 5   Clichy Echecs 92 Elo Solak, Dragan 2611 0 - 1 Vachier-Lagrave, Maxime 2742 Kanmazalp, Ogulcan 2417 0 - 1 Rapport, Richard 2676 Yilmazyerli, Mert 2414 0...

20-10-2013 Hits:982

Kampionati Individual Evropian për grupmosha të reja

Xh. Emri Elo Rez Emri Elo 1 Nderim Saraçi 1972 ½ - ½ Silva Luis Neves Da 2281 2 Kadric Denis 2470 ½ - ½ Nderim Saraçi 1972 3 Nderim Saraçi 1972 1 - 0 Abbasov Amil 2237 4 Oganian Miran 2331 0 - 1 Nderim Saraçi 1972 5 Nderim Saraçi 1972 1 - 0 Johansson Linus 2321 6 Sanzhaev Darsen 2381 0 - 1 Nderim Saraçi 1972 7 Nderim Saraçi 1972 1 - 0 Kriebel Tadeas 2365 8 Nderim Saraçi 1972 1 - 0 Pardo Simon David 2447 9  Emiroglu Cankut 2260 1 - 0  Nderim Saraçi  1972   Xh. Emri Elo Rez Emri Elo 1 Shpresmir Qorrolli 0 ½ - ½ I Lirë   2 Oganian Miran 2331 ½ - ½ Shpresmir Qorrolli 0 3 Shpresmir Qorrolli 0 1 - 0 Maatman Nick 2236 4 Vaicekauskas Gytis 2120 0 - 1 Shpresmir Qorrolli 0 5 Shpresmir Qorrolli 0 0 - 1 Ramsdal Jens Albert 2045 6 Murdochy Shivan 1870 1 - 0 Shpresmir Qorrolli 0 7 Espinosa Cancino Miguel 1787 ½ - ½ Shpresmir Qorrolli 0 8 Shpresmir Qorrolli 0  0 - 1 Liu Dennis 1985 9  Shpresmir Qorrolli 0  ½ - ½ Verhsit Joris  2059    T A B E L A Ve. Emri Pkt. BUH 1 Fedoseev Vladimir 7.5 48.0 2 Gabuzyan Hovhannes 7.0 48.0 3 Chigaev Maksim 7.0 44.0 4 Kadric Denis 7.0 38.0 5 Grigoryan Karen H. 6.5 48.5 12 Nderim Saraçi 6.0 45.5 79 Shpresmir Qorrolli 2.0 30.0     Xh. Emri Elo Rez Emri Elo 1 Korab Saraçi 0 0 - 1 Alexakis...

30-09-2013 Hits:1068

Turneu i shahut DITËT E RINISË

Turneu i shahut DITËT E RINISË

Oltion Vata i pari Sot në qytetin e Prizrenit u mbajt Turneu i Parë i Shahut ``DITËT E RINISË`` i organizuar nga klubi i shahut boshnjak i Reçanit Zhupa.Ky turne u mbajt nën patronatin e DKRS të KK të Prizrenit në të cilin morën pjesë 30 shahistë kryesisht nga rrethina të cilëve iu bashkangjitën shahistë nga Gjakova,Prishtina dhe Kukësi. Krahas numrit të vogël të shahistëve pjesëmarrës ky turne u organizua mjaft mirë dhe ishte një shenjë pozitive për shahun prizrenas i cili qe sa vite është shkëputur nga arena kombëtare dhe pothuajse nuk ka fare aktivitete në këtë sport. U luajtën gjithsejt 9...

01-09-2013 Hits:1095

Përurimi i Sallës së Shahut

Përurimi i Sallës së Shahut

Sot në ora 12.00 u bë përurimi i sallës së shahut të Federatës së Shahut të Kosovës. Hapja e kësaj salle me një sipërfaqe prej 100m² u mundësua me përkrahjen e Agjensionit Kosovar të Privatizimit të cilët na e dhanë këtë sipërfaqe në shfrytëzim pa asnjë kompenzim,MKRS – Departamentit të Sportit të cilët pa hezituar e financuan këtë projekt duke na siguruar mjetet e nevojshme për renovim dhe inventar si dhe Menaxhmenti i Pallatit të Rinisë të cilët i kryen të gjitha punët që kishin të bëjnë me rregullimin e sallës. Fjalën e parë në këtë solemnitet e pat Kryetari i FSHK...

21-08-2013 Hits:1123

Kampionati Individual i Kosovës për grupmosha të reja

Kampionati Individual i Kosovës për grupmosha të reja

Gjatë kësaj fundjave,Federata e Shahut e Kosovës organizoi garat individuale për juniorë dhe juniore të vlefshme për kampion të Kosovës..Në bazë të pjesëmarrësve garat u ndanë në 4 kategori : U-10,U-12,U-16 dhe U-18. Në kategorinë U-10 (mosha 10 vjeçare) më i miri ishte Korab Saraçi nga Ksh.Trepça i cili nga 10 ndeshje tuboi gjithsejt 9 pikë. Në kategorinë U-12 (mosha 12 vjeçare) më i miri doli Almir Muminoviq nga Ksh.Rvatska (Komuna e Leposaviqit),me 7 fitore nga 7 ndeshje. Poshatu titulli i më të mirit gjer në moshën 16 vjeçare i takoi kësaj familjes boshnjake.Edin Muminoviq me 7.5 pikë nga 8 ndeshje ishte bindshëm...

19-08-2013 Hits:1291

Turneu i shahut ``Lidhja Shqiptare e Prizrenit``

Turneu i shahut ``Lidhja Shqiptare e Prizrenit``

Sot në Prizren nën patronatin e DKRS të KK të Prizrenit u mbajt turneu në shahun rapid në të cilin morën pjesë 37 shahistë të cilët ishin kryesisht nga rajoni si dhe kampioni aktual i Shqipërisë për grupmosha të reja Oltian Vata. U luajtën gjithsejt 9 xhiro nga 15 minuta në të cilën fjalën kryesore e patën shahistët më përvojë të Prizrenit dhe Therandës të cilët në ndeshjet e tyre direkte e përcaktuan fituesin e këtij turneu. Më i miri pas 9 xhirove doli Inan Mahmuti i cili me 8 pikë nga 9 ndeshje u shpall fitues i turnout.I dyti me gjysmë...

10-06-2013 Hits:702

Turneu Ndërkombëtar i Shahut ``PRISHTINA 2013``

Turneu Ndërkombëtar i Shahut ``PRISHTINA 2013``

Llambi Pasku më i miri Në Turneun e parë ndërkombëtar të tipit gjysmë të mbyllur që u mbajt në Prishtinë u treguan lojë mjaft atraktive për të pranishmit nga ana e shahistëve pjesëmarrës.Me lojë të mira u dalluan kryemjeshtrit Bojan Kurajica nga Bosnja,Zvonko Stanojoski nga Maqedonia si dhe shahistët nga Shqipëria,fidemjeshtri Lorenc Rama dhe Llambi Pasku.Ky i fundit me lojë të shkëlqyera duke befasura kundërshtarët e tij me tituj me 6 fitore,2 barazime dhe 1 humbje arriti të shpallet fitues i këtij turneu para Kryemjeshtrit Bojan Kurajica i cili poashtu tuboi po aq pikë por me buholc më të dobët. Ky turne...

06-05-2013 Hits:5102

Turneu i 14-të Memorial Komandant Shemi

Turneu i 14-të Memorial Komandant Shemi

Karakteristikë e këtij turneu ishte organizimi i 2 turneve mbrenda saj prej të cilëve njëri ishte për të rritur në të cilin morën pjesë 62 shahistë nga Kosova dhe Bujanoci,si dhe tjetri për grupmosha të reja në të cilin morën pjesë 19 shahistë dhe shahiste. Në turneun e të rriturve pamë lojë mjaft të mira në të cilat favoritët siç ishin Bedri Sadiku,Naim Sahitaj dhe Ramadan Ajvazi u befasuan nga kundërshtarët  e tyre më pak të njohur në arenën kombëtare,të cilët ua vështirësuan plasmanin në 5 vendet e para shpërblyese.Më i miri në këtë garë u tregua Xhevat Suhogërlla i cili...

28-04-2013 Hits:1683

KUPA ADEM JASHARI

KUPA ADEM JASHARI

Në këtë turne tradicional të 14 me rradhë  morën pjesë 99 shahistë në mesin e të cilëve edhe nga Bujanoci.U lujatën gjithsejt 9 xhiro / 15 minuta sistem zviceran sipas rregullave të FIDE.Dy shahistët më të mirë të Kosovës në shahun rapid,Bedri Sadiku dhe Naim Sahitaj startuan furishëm dhe qysh në xhirot e para me lojën e treguar ua bënë me dije pjesëmarrësve se do jenë kandidat serioz për titullin e më të mirit.Përderisa Naim Sahitaj me 7 fitore dhe 2 remi bindshëm marshoi gjer në kreun e tabelës,Bedri Sadiku në xhiron e katërt me humbjen kundër Muhamet Blakajt ngeci...

03-03-2013 Hits:893

``JAVA E MINATORËVE – 89`` - Mitrovicë

``JAVA E MINATORËVE – 89`` - Mitrovicë

Në këtë turne të organizuar nga Ksh.Minatori në bashkëpunim me DKRS të KK Mitrovicë morën pjesë 86 shahistë në mes të cilëve ishte edhe kampioni aktual i Shqipërisë Llambi Pasko.Turneu u mbajt në restaurantin Villa Lux. Mjeshtri ndërkombëtarë Bedri Sadiku krahas vjetëve që i ka edhe njëherë dëshmoi se ende është në mesin e shahistëve më të mirë të Kosovës.Me një bilanc të shkëlqyer me 8.5 pikë nga 9 ndeshje bindshëm u plasua në vendin e parë.I dyti ishte Naim Sahitaj i cili me një humbje nga Burhan Misini u desh të kënaqej me vendin e dytë.Me lojë të mirë befasoi...

25-02-2013 Hits:2044

Afrim Fejzullahu i pari

Afrim Fejzullahu i pari

Në turneun e mbyllur të shahut që mbahet çdo muaj në Mallorka të Spanjës,fidemjeshtri kombëtarë Afrim Fejzullahu me një lojë të shkëlqyer arriti që me 6.5 pikë nga 9 ndeshje të shpallet fituesi i këtij turneu të cilit në xhiron e fundit i ndihmoi WIM Irene Zapata e cila e mposhti kryesuesin e tabelës IM Pedro Mascaro. Sipas rregullores së FIDE për normë IM me 6.5 nga 9 lojë duhet ELO mesatarja e kundërshtarëve të jetë minimum 2284 të cilën shahisti ynë e arriti me 2284,77 dhe me këtë plotësoi normën e dytë drejt titullit Mjeshtër Ndërkombëtarë.Poashtu ELO e tij ndërkombëtare...

24-02-2013 Hits:824

Turneu Tradicional i shahut``PËRVJETORI I PAVARËSISË``

Turneu Tradicional i shahut``PËRVJETORI I PAVARËSISË``

Turneun e pestë me rradhë të organizuar nga Klubi i Shahut NLB Prishtina për nderë të pesëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës e karakterizoi pjesëmarrja më massive në këto 4 vitet e fundit.Morën pjesë gjithsejt 115 shahistë në mesin e të cilëve ishin të gjithë top shahistët kosovarë dhe kampioni aktual i Shqipërisë,Llambi Pasku.U zhvilluan 15 xhiro në blic shah në të cilën pritej që fjalën kryesore ta kenë shahistët Bedri Sadiku,Përparim Makolli,Naim Sahitaj,Gani Hamiti,Abedin Idrizaj,Llambi Pasku,Xhevat Suhogërlla dhe Nderim Saraçi. Mjeshtri ndërkombëtarë Bedri Sadiku startoi furishëm dhe gjer në xhiron e 10 kryesonte tabelën.Por në 5 xhirot e fundit arriti të...

18-02-2013 Hits:2055

Turneu mbarkombëtarë PËRVJETORI I PAVARËSISË

Turneu mbarkombëtarë PËRVJETORI I PAVARËSISË

Shqipëria më e mira   Reprezentacioni i Shqipërisë e cila prezentoi në këtë turne pa tre shahistët më të mirë të saj (Dervishi,Mehmeti dhe Seitaj),pas fitores së lehtë në gjysmëfinale kundër ekipit Besa të Bujanocit me rezultat 6.5 : 1.5, në finale mposhti edhe seleksionin e Kosovës me rezultat 4.5 : 3.5. Pas 2 orë e gjysmë loje rezultati ishte 3 : 1 në të mirë të ekipit të Kosovës me barazimet e Shpresmir Qorrollit dhe Bedri Sadikut dhe fitoret  e Arben Avdiut dhe Nderim Saraçit.Dukej se Kosova do të jetë fituese e këtij turneu sepse në 4 tabelat e mbetura loja ishte...

10-02-2013 Hits:2071

Turneu memorial UÇA 92

Turneu memorial UÇA 92

Mbajtur më 02.02.2013 në Restaurantin BUTRINTI në Istog.Morën pjesë gjithsejt 53 shahistë nga e gjithë Kosova.Hapjen solemne të Turneut e bëri Kryetari i KK të Istogut z.Haki Rugova.U luajtën gjithsejt 9 xhiro nga 15 minuta sipas rregullave të FIDE për shahun rapid.U treguan shumë ndeshje interesante ndër të cilat veçuam : Bedri Sadiku - Hamzë Bimbashi 0 : 1,Xhevat Suhogërlla - Mentor Bislimi remi, Osman Saraçi - Abedin idrizaj 0 : 1, Bedri Sadiku - Nderim Saraçi remi, Xhevat Suhogërlla - Muhamet Blakaj 0 : 1, Hamzë Bimbashi - Fatmir Haskaj 0 : 1, Abedin Idrizaj - Nderim Saraçi 0...

03-02-2013 Hits:2516

Expiku për herë të dytë radhazi fitues i Kupës së Kosovës

Expiku për herë të dytë radhazi fitues i Kupës së Kosovës

Organizuar nga Federata e Shahut e Kosovës, në Hotelin “Sirius” në Prishtinë, është mbajtur finalja e Kupës së Republikës së Kosovës në shah në konkurrencën ekipore. Në finale janë ballafaquar aktualisht dy ekipet më të mira në Kosovë, Expiku, që njëherësh është kampion i Kosovës dhe Nilos Therranda. Pas lojërave të shkëlqyera, Expiku i  Prishtinës ia doli që të shënoi fitore me rezultat 2,5:1,5. Ekipi kampion Expiku ishte në epërsi 2:0, pas fitoreve që shënuan Përparim Makolli kundër Bedri Sadikut dhe Gani Hamiti që mundi Ilirjan Jupën. Dueli që ishte përcaktues edhe për epilogun përfundimtar të këtij takimi ishte ai...

05-01-2013 Hits:1130

Përparim Makolli kampion për herë të tretë

Përparim Makolli kampion për herë të tretë

Ndeshja finale dhe ajo për vendin e tretë solli duelin ndërmjet shahistëve të kampionit dhe nënkampionit të Kosovës,Expikut nga Prishtina dhe NILOS Therandës.Ndeshja e parë finale ndërmjet Përparim Makollit /Expik/ dhe Bedri Sadikut /NILOS Theranda/ filloi me një presion të nga ana e të bardhit i cili me figurat e tij të pozicionuara mirë e kontrollonte mesin e fushës.Në këtë pozitë shihej se i bardhi pas një kombinimi do të ketë një ushtar më tepër në mes të fushës i cili mund ta vendoste fatin e lojës.Por Makolli bëri një lëvizje jo të menduar mirë duke i ndërruar kuajt në...

05-01-2013 Hits:1157

Klubi i shahut Expiku mbrojti titullin e kampionit

Klubi i shahut Expiku mbrojti titullin e kampionit

Në edicionin e Superligës të Kosovës 2012 në shah morën pjesë 10 ekipet më të mira të Kosovës.Zhgënjyese ishte tërheqja nga garat e Ksh Llapit për shkaqe të panjohura,gjë që në një masë e zbehi konkurencën në grupin B në luftë për kualifikim në fazën finale. Për titullin e kampionit në bazë të formacioneve mëtues kryesorë ishin Expiku nga Prishtina dhe NILOS Theranda. Sikurse vjet edhe sivjet u luajt në dy faza dhe atë kualifikuese dhe finale.Në fazën kualifikuese klubet u ndanë në dy grupe dhe dy ekipet më të suksesshme të se cilës grup u kualifikuan në gjysmëfinale. Këto dy klube...

05-01-2013 Hits:1243

federata

federata

Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata e Shahut Federata...

29-12-2012 Hits:1049

shahu 1

shahu 1

shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahushahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu shahu...

29-12-2012 Hits:1079